Uçaklar Nasıl Uçar?; Kısaca Uçak Motorları

199 views

yolcu_ucagi Kafamızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda, gökyüzünde süzülen o kocaman makineleri yani uçakları görmemiz çok olasıdır. Bu tonlarca ağırlığındaki makineler, içinde yüzlerce insanı ve bu insanların eşyalarını ve tonlarca ağırlığındaki ekipmanlarla birlikte nasıl bu kadar kolayca gökyüzünde süzülebiliyorlar?  İşte bu işi başaran, jet motorlarıdır. Jet motorları, genellikle yolcu uçaklarında bulunan ve çok büyük itme gücü sağlayan motorlardır. Jet motorları uçağın her iki kanadının alt kısımlarında bulunur. Aynı zamanda da jet motorlarının kullandığı yakıt, kanatların içinde mevcuttur. Buradan anlayacağımız üzere diyebiliriz ki, kanatlar uçakların her şeyidir.

Peki jet motorları nasıl çalışırlar?

Genel olarak jjet-motorlariet motorları, yanan gazın açığa çıkardığı enerjiyi kinetik enerjiye çevirirler. Bunu ise, patlamadan oluşan yanmış gazları, jet motorunun arka kısmında bulunan açıklıktan dışarıya atarak yüksek itme kuvveti elde ederek yaparlar. Jet motorunda bahsedilen patlama için ise, kompresör tarafından sağlanan havaya ihtiyaç vardır.

Jet motorları; eğer kompresör, bir içten yanmalı motor tarafından çalıştırılıyorsa, jet motoru motojet motor, eğer kompresör, türbin tarafından çalıştırılıyorsa turbojet motor olarak adlandırılırlar. Ayrıca turbofan motorlarında itme kuvveti, yanmış gazların dışarıya atımının yanında ek bir itme kuvveti ise, emme kısmında bulunan fan tarafından üretilir.

Peki uçaklar nasıl uçarlar?

Uçakların havalanması, büyük bir oranda kanat yapısına bağlı olup, kanatların arksekil-1-1024x851asında bulunan ve pilot tarafından yönlendirilen kaldırıcı kanatçıklar sayesinde olur. Uçak pistteyken, gerekli hızı kazandıktan sonra pilot bu kaldırıcı kanatçıkları yukarıya kaldırarak uçağın havalanmasını sağlar. Uçağın havada durmasını sağlayan kuvvet ise, uçağın kanat yapısından dolayı, kanadın altından ve üstünden giden havanın(akışkanın) d
avranışından doğan basınç farkından doğan kuvvettir. Bu davranıştan dolayı kanadın altından ve üstüne göre daha yavaş akan havanın yarattığı yüksek basınç ile kanadın üstünden hızlı akan havanın yarattığı alçak basınç sayesinde uçaklar havada durabiliyorlar. Kullanılan bu prensibi fizikte Bernuoli Prensibi olarak bilinir.

 

 

MakineForum

Makine mühendisleri, makine teknisyenleri ve makineye ilgi duyanların toplandığı daha doğrusu toplanmaya ve yardımlaşmaya çalıştığı topluluk. Hey FORUM sitemizi ziyaret etmeyi unutma ! Buyrun(Tıkla)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın