Türbinler ve Türbin Çeşitleri

160 views
turbin_bakim18620421779182
                              Buhar türbini

Günümüz teknolojisinde aslında türbinler gerçekten çok büyük yer kaplıyorlar. Uçak motorlarında, rüzgar enerji santrallerinde ve daha bir çok gerekli uygulamada kullanılıyorlar türbinler.
Türbinlerin çalışma prensibi, dere yataklarında bulunan eski su değirmenlerine benzer. Bu su değirmenlerinde suyun potansiyel ve ya kinetik enerjisi su değirmeninin türüne göre dönme enerjisine çevrilir ve orta çağda insanlar ürettikleri bu mekanik enerjiyi çeşitli işlerini görmek için kullanırlardı. Türbinler ise bu su değirmenlerinin günümüze uyarlanmış, yaygınlaşmış ve daha teknolojik halleridir.

20140213170224_95008
                                 Francis Türbini

Türbinleri tanımlayacak olursak, akışkanların sahip olduğu enerjiyi, mekanik enerjiye çeviren teknik yapılardır. Üç türbin türü vardır; Hidrolik türbinler, buhar türbinleri ve gaz türbinleri.

Hidrolik türbinler, kendi içlerinde üç tane türü vardır; Pelton türbini, Francis türbini ve Kaplan türbini. Pelton türbinleri, yüksek hidrolik başlık ile düşük akımın olduğu yerlerde kullanılırlar.  Türbin pervaneleri genelde omega( ω) şeklindedir. Su, bu omega şekl
inde olan pervanelere gelir ve Pelton türbinini döndürerek mekanik enerji oluşturur.

Francis türbinlerinde, hidrolik başlık genelde 300 metrenin altında kullanılır. Spiral kasaya sahip olan bu türbinlerin vanaları ayarlanabilir olup, türbinin tekeri, iki gövde arasında bulunur. Türbine giren su radyaldir ve çıkan su eksenel bir hareket ile çıkar. Francis türbini, hava akımı içinde kullanıldığı zaman Pelton türbininden daha verimlidir.

Kaplan türbinlerinde ise türbinin şekli bir pervaneye benzer. Eğer türbinlerde bıçaklar sabitlenmiş ise türbin, pervane türbini; eğer türbindeki bıçaklar ayarlanabilir ise Kaplan türbini olarak adlandırılır. Genelde kaplan türbinleri değişken hidrolik başlık ile daha küçük işlerde kullanılırlar.

pl1663068-stainless_steel_pelton_turbine_runner
                                Pelton türbini

Buhar türbinlerinde buhar, direkt olarak türbin tekerlerine yönlendirilir ve türbinleri döndürecek kuvvetten sorumludur. Buhar türbinlerinde buharın termal enerjisi, kinetik enerjiye çevrilir ve türbini döndürmeye yarayan enerji, buharın sahip olduğu bu kinetik enerjidir. Buharın kinetik enerjisi ise, buharın basıncının değiştirilmesiyle elde edilir.

Gaz türbinlerinde ise, yanmış gazlardan elde edilen kinetik enerji kullanılır. Yanmış gazlar, bir yanma odasında elde edilir ve türbinlere yönlendirilir. Türbinler döndüğü zaman, yanmış gazın enerjisi, mekanik enerjiye çevrilmiş olur. Katı, sıvı ve ya gaz yakıtlar gaz               türbinlerinde kullanılabilir.

MakineForum

Makine mühendisleri, makine teknisyenleri ve makineye ilgi duyanların toplandığı daha doğrusu toplanmaya ve yardımlaşmaya çalıştığı topluluk. Hey FORUM sitemizi ziyaret etmeyi unutma ! Buyrun(Tıkla)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın