Bazı Fiziksel ve Kimyasal Materyal İşleme Yöntemleri

146 views

Portalımızda, sanayide ham maddelerin nasıl işlendikleri hakkında geniş çaplı bilgiyi sizlere sunduk;

  • Sanayide İşleme;Tornalama, Frezeleme ve Diğerleri ==> http://portal.makineforum.com/sanayide-islemetornalama-frezeleme-ve-digerleri/
  • Sanayide Metal Şekillendirme Yöntemleri ==>  http://portal.makineforum.com/sanayide-metal-sekillendirme-yontemleri/
  • Sanayide Kaynak ve Kaynak Çeşitleri ==> http://portal.makineforum.com/sanayide-kaynak-ve-kaynak-cesitleri/
  • Sanayide Döküm ve Döküm İşlemleri ==> http://portal.makineforum.com/sanayide-dokum-islemleri-ve-cesitleri/ ve daha fazlası…

Günümüz teknolojisi öyle bir seviyeye ulaşmış durumdadır ki, artık anlatılmış olan tüm bu ham madde işleme yöntemleri, günlük ihtiyacımızı karşılamak konusunda yetersiz kalmıştır ve daha yeni ve akılcı ham madde işleme yöntemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen bir kaç yöntem, fiziksel ve kimyasal ham madde işleme yöntemleri başlığı altında toplanabilir.

Fiziksel ve kimyasal materyal işleme yöntemleri, geleneksel yöntemlerle işlenemeyen sert materyalleri işleme amacı altında geliştirilmişlerdir. Bu işlemlerden bir kaçı; elektrik deşarjlı işleme( Sinker EDM), kablo-kesim EDM, fotokimyasal işleme ve su-jet işleme yöntemleridir. Bu yöntemlerde de materyal kesilir fakat kesme aletlerinin yerine fiziksel- kimyasal yöntemler kullanılır.

93-edm
                       Sinker EDM makinesi

Sinker EDM yönteminde, elektrot olarak kullanılan ucun yüksek frekanslı elektrik boşalmasıyla suyu kaldırması prensibi uygulanır. Bu sayede üstünde çalışılan parça ikinci bir elektrot olarak davranır. Elektrodun ürettiği bu küçük elektrik boşalmaları parçanın üstünden çok küçük boyutlarda parçacıkların kesilebilmesini sağlar. Elektrot ile üstünde çalışılan parça arasında dielektrik(iletken olmayan) sıvı bulunur ve bu sıvı, parçadan kopan çok küçük parçacıkların   uzaklaştırılmasına yarar. Çubuk şeklindeki elektrot, parçadan oluşturulması istenen şeklin negatif halini kopyalar. Bu elektrot bu işi, elektroerozyon sayesinde parçanın üzerinde dolaşarak yapar. Elektroerozyon, aynı zamanda kalıp üretiminde kalıpların üzerinde boşluklar açmak için de kullanılır. Bu yöntemde ise elektroerozyon, sert materyallerin üstünde kompleks boşluklar, holler, oluklar açmak için kullanılır. Sinker EDM yöntemi pahalı bir yöntemdir çünkü her parçaya özgü elektrot ucu kullanılır.

wire_edm_tpic
     Kablo-kesim EDM

Kablo-kesim EDM yönteminin, sinker EDM yönteminden farkı, kullanılan elektrot kablo şeklinde olup, pirinç ve ya bakırdan yapılmıştır. İşlemin başında, işlemin uygulanacağı yere bir delik açılır ve bu delikten elektrot kablo geçirilir ve kablo gerdirilir. Gerdirilen kablodan elektrik akımı geçirilerek işleme başlanılır. Kablo-kesim işleminde, kablo ve parça arasındaki elektrik akımının yarattığı erozyon etkisinden yararlanılır. Yine Sinker EDM yöntemindeki gibi parça ile kablo-elektrot arasında, artık olarak çıkan küçük materyalleri uzaklaştırmak için dielektrik sıvı kullanılır.

retro_systems_waterjet_cc_by_steven_brown_photoraphy-cropped-450
                      Su-jet kesimi

Fotokimyasal işleme yönteminde istenilen şekil, levha şeklindeki materyalin üzerine çizilir.  Çizim yapılan alanın kimyasallara karşı direnç gösterebilmesi, için bu alan maske ile kaplanır. Sonra maske ile kaplanmamış bütün yüzey işlenerek yok edilir ve istenilen parça elde edilmiş olunur. Bu yöntemle genelde, küçük elektrik devreleri ve bir çok küçük parçalar üretilir.

Su-jet yönteminde, adından da anlaşılacağı üzere yüksek hızlı ve yüksek basınçlı su, materyalleri şekillendirmek için kullanılır.  Bu yöntem, eğer işlenilen materyal yüksek sıcaklıklara duyarlı bir parçaysa,   diğer işleme yöntemlerine alternatif olarak kullanılabilir.

 

 

MakineForum

Makine mühendisleri, makine teknisyenleri ve makineye ilgi duyanların toplandığı daha doğrusu toplanmaya ve yardımlaşmaya çalıştığı topluluk. Hey FORUM sitemizi ziyaret etmeyi unutma ! Buyrun(Tıkla)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın